Ali Pektaş

Teknoloji hızla ilerliyor. Hayatın her alanında baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Geleceğin dünyasında şekil vermek isteyenler, elbette teknolojiyi tüketenler değil üretenler olacak. Son yıllarda Türkiye’de teknoloji alanında önemli hamleler yapılıyor. Bunlardan sonuncusu da Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı). Vakıf, Türkiye’nin, ekonomisini güçlendirmek ve her alanda bağımsız olabilmek için milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin kaçınılmaz olduğuna inanan bir grup genç girişimci tarafından kuruldu. Bu girişimciler arasından Türkiye’nin ilk silahlı ve  silahsız insansız hava araçlarını üreten (İHA,SİHA) BAYKAR’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da var. Vakfın faaliyetleri arasında; ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eğitim çalışmaları, üniversite teknoloji takımları programı ve teknoloji girişimlerine yönelik destekler yer alıyor.

T3 Vakfı, Türkiye’nin teknoloji alanında yetişmiş insan kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Vakıf, 2017 Temmuz ayında hayata geçirdiği DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile ortaokul ve lise gençlerine yönelik teknik eğitimler ve atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’nde ilk 18 ay, proje odaklı eğitim modeli çerçevesinde “robotik ve kodlama”, “arduino ve elektronik”, “nesnelerin interneti”, “enerji teknolojileri”, “üretim ve tasarım”, “havacılık ve uzay teknolojileri”, “yapay zeka”, “nanoteknoloji”, “mobil uygulama programlama”, “siber güvenlik” derslerini içeren kapsamlı bir eğitim alacak olan Geleceğin Teknoloji Yıldızları, ikinci 18 ayda ise projeler geliştirecek ve uluslararası yarışmalara katılacak.

 

Girişimcilere destek

Üniversite öğrencilerine yönelik çalışmaları kapsamında Vakıf, Millî Teknoloji Burs programı ile burs desteği ve Teknoloji Takımları programı kapsamında üniversite teknoloji takımlarına ekipman, altyapı, ulaşım ve teknik danışmanlık desteği veriyor. T3 Girişim Merkezi (T3GM) çalışmaları kapsamında ise, teknoloji girişimlerine kuluçka ve hızlandırma merkezlerinde teknik ve lojistik destekler ile girişim yatırım fonları yoluyla sermaye destekleri sağlanmasına yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor. T3 Vakfı, 2023 yılına dek 1001 Teknoloji Takımını ve 1001 Teknoloji Girişimi Takımını kurmayı ve binlerce gencin donanımlı yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. www.turkiyeteknolojitakimi.org

TEKNOFEST İSTANBUL

T3 Vakfı’nın en önemli projelerinden bir de “Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”. Teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen festival, 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak.  Etkinlik, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğinde, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenleniyor.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin “milli teknoloji hamlesi” ile kendi teknolojisini üretir hale gelmeye başladığını ve festivalde, Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yapılacağını söylüyor. Bayraktar, festival fikrinin, ülkemizi yeniden bu alanlarda hak ettiği konuma getirebilmek adına ve bu alanlarda yürütülmekte olan çalışmaları desteklemek, gençlerin bu alanlara ilgisini yeniden artırmak adına ortaya çıktığını ifade ediyor.

İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesinde gerçekleştirilecek Teknofest İstanbul kapsamında, ortaokuldan yüksek öğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları düzenlenecek. Ayrıca farklı yaş gruplarına yönelik eğlenceli ve eğitici etkinlikler, profesyonel havacılık ekipleri tarafından gerçekleştirilecek havacılık gösterileri, teknoloji alanında güncel gelişmelerin ve geleceğin ihtiyaçlarının konuşulacağı seminerler gerçekleşecek. Ayrıca teknoloji girişimlerini ve yatırımcılarını bir araya getirecek uluslararası bir girişim fuarı düzenlenecek.

Farklı kategorilerde yarışmalar

Festivalde; farklı kategorilerde (İHA Destekli İnsansız Kara Aracı Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması, Robotaksi Yarışması, Robotik Fetih 1453 Yarışması, Roket Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, İnsansız Hava Aracı Yarışması, Havalimanı Sistemleri Iot Uygulamaları Yarışması, Model Uydu Yarışması, Yapay Zekâ Yarışması, Sürü İHA Yarışması) teknoloji yarışmaları da düzenlenecek. Teknoloji yarışmalarına katılmak isteyenler için başvurular Aralık 2017’de başladı. Yarışmaya Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ve yetişkinler bireysel ya da takım olarak başvurabiliyor.

Teknoloji yarışmaları sayesinde milli ve özgün teknolojik ürünlerin gelişimine öncülük etmesi beklenen Teknofest’in büyük ilgi görmesi bekleniyor. Festivalde düzenlenecek etkinliklere, gösterilere ve seminerlere katılım ücretsiz. www.teknofestistanbul.org