Son zamanlarda, Türk mutfağının önemli tatlarından kebaba güçlü bir rakip var: Steak. Bu sebeple her geçen gün yeni bir ‘steak house’ daha açılıyor ve aralarında seçim yapmak giderek zorlaşıyor. Seçiminizi daha kolay yapmanız için İstanbul’daki en lezzetli üç steak house’u inceledik.

Elbet Steak House

2016 yılında Etiler’de açılan Elbet Steak House, kısa zamanda büyük başarılar kazanıyor. 17. Timeout Yeme-İçme Ödülleri’nde ‘en iyi yeni et restoranı’ ödülünü aldı. 33 kişilik ekibiyle en iyiyi hedefleyen Elbet, etlerini ise direkt tek çiftlikten alarak daha uygun fiyatlar vadediyor.

Farkı: Etiler’in ara sokaklarından birinde yer alması sebebiyle misafirlerine sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor.

Dekorasyonu: Ahşap ve pişmiş tuğla gibi detayların kullanıldığı dekorasyon, doğallığa vurgu yapıyor.

Spesiyali: Kuzu Gerdan

Alwali Keşfi: Yeşil elma aromalı sosis

Butcha Steak House

Yerel bir kasap esnafının verdiği değerleri yaşatmak üzere yola çıkan Butcha Steak House, İstanbul, Ankara ve Dubai’den sonra Doha ve Cidde’de de şubelerini açmaya hazırlanıyor.

Farkı: Butcha Steakhouse, geleneksel tatları ile 28 günden fazla kurutulmuş et lezzetini ve gurme seçimleri, etin gerçek değerini koruyarak sunuyor.

Dekorasyonu: Ham ahşap ve taş materyallerin yoğun olarak kullanıldığı dekorasyonda barok tarz hakim.

Spesiyali: T-Bone

Alwali Keşfi: Baby bonfile

Gürkan Şef Steak House

Türkiye’nin ilk diplomalı kasabı olan Gürkan Şef, Türkiye’de Nişantaşı ve Etiler’de hem Türk hem de yabancı misafirlerini ağırlıyor. Yaklaşık 90 kişilik personeli ile hizmette fark yaratan Gürkan Şef, yatırımlarıyla kısa zamanda dünyaya Gürkan Şef lezzetini tanıtacak.

Farkı: İlk Ortadoğu restoranını Dubai’de açan Gürkan Şef’in diğer şubeleri de Mekke, Cidde ve Riyad’da en kısa zamanda açılacak. Ardından da Londra’da açacağı restoranı ile adından fazlasıyla bahsettireceğe benziyor.

Dekorasyonu: Dünyaca ünlü İtalyan Mimar Bobo tarafından tasarlanan Gürkan Şef’in dekorasyonu görenleri kendine hayran bırakıyor.

Spesiyali: Dana Kaburga

Alwali Keşfi: Şehvet tatlısı