Dünyadaki en önemli kedi cinslerinden biri olan Van Kedilerinin artık yüzme havuzu da var. Bu özel ırk için hayırsever bir işadamı tarafından Yüzüncü Yıl Üniversitesi kedi evinde yüzme havuzu yapıldı. Havuzun açılışı törenle yapıldı. Törene Van Valisi Murat Zorluoğlu da katıldı; “Bazen fizik tedavi amacıyla yapılanlar oluyor; onlar daha küçük ama böyle olimpik düzeyde hayvanlar istediği zaman yüzebilsin diye Türkiyede ilk, tahminen de dünyada ilktir” dedi.

Dişi, erkek ve yavru kediler için ayrı ayrı yapılan havuzlar törenle açıldı. Merkezin adı da Van Kedi Villası olarak değiştirildi. Yüzmeyi sevdikleri bilinen Van kedileri, havuzlar sayesinde bu yetilerini koruyabilecek.

Öte yandan Times gazetesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesindeki Kedievi Villası’nın içine yüzme havuzları eklenerek yenilenmesini sayfalarına taşıdı. Haberde, Üniversite bünyesindeki Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde yer alan ve 350 kedinin yaşadığı Kedievi Villası’nın bir iş adamının desteğiyle yenilendiği, artık içinde bir havuzun da bulunduğu aktarılıyor.

Gazete, kedilerin genelde yüzmeyi sevmediklerini ancak bunun Van kedileri için geçerli olmadığını belirtiyor. Times, Van kedilerinin beyaz tüyleri ve renkli gözlerinden genelde sadece kendi türleriyle çiftleşmelerine kadar farklı özellikleri olduğunu yazıyor.

Gazete, son dönemde Türkiye’de kamuoyunun hayvanlarla ilgili şiddet olayları nedeniyle çok öfkeli olduğunu, son olarak bir yavru köpeğin dört ayağının kesildiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili “Hayvanlar bir mal değil candır” tweetini attığını belirtiyor.

Haberde, Türklerin hayvansever bir halk olduğu, son olarak İstanbul’daki kedilerle ilgili belgesel film ‘Kedi’nin çekildiğini, kentte insanların kedileri besleyip onlara yardım ettiği de aktarılıyor.